Histereskopi

HİSTERESKOPİ  NEDİR?
Histereskopi rahim içinde bulunan polip, miyom septum gibi problemlerin direkt gözlem altında tanı ve tedavisi için kullanılan bir yöntemdir. Histeroskop ışık kaynağı ve kameraya bağlanabilen ince ve uzun bir cihazdır. Operatör rahim içini direkt olarak gözleyerek işlemi yapmaktadır. Tanısal ve basit işlemler muayenehane ortamında 5-7 mm çaplı, rahim içinde miyom (submüköz miyom) ve septum (rahim içinde perde) gibi problemler 7-9 mm çaplı histeroskoplar kullanılarak hastanede yapılmaktadır.
 
 
HİSTERESKOPİ  ENDİKASYONLARI (UYGULAMA SEBEPLERİ) NELERDİR?
Histeroskop en sık anormal uterin kanamaların nedenini bulmak için kullanılır.  Anormal uterin kanama demek, bir kadının menstruasyon kanamalarının daha fazla miktarda olması veya  normale göre daha uzun veya kısa sürmesidir.  Adet dönemi dışında oluşan kanamalarda anormal uterin kanamalar içerisinde değerlendirilir.
 1-Polip ve miyomların çıkartılması
2-Yapışıklıkların açılması: Rahim içinde adet kanamalarına sebep olan   endometrium yüzeyinin yapışması Asherman sendromu olarak adlandırılır. Yapışıklıklar adet düzensizliğine ve infertiliteye neden olabilir.
3-Septum: Rahmin doğumsal bir anomalisidir ve tekrarlayan düşükler veya infertilite ile ilişkilidir. Histeroskopi ile septum kesilerek rahim içi normal bütünlüğüne kolayca kavuşturulmaktadır.
4-Anormal kanamalar: Aşırı ve ağır adet kanamasının nedenlerinin tespiti ve endometriumun yakılması ile şikayetlerin azaltılması mümkündür.
5-Essure: Essure ile tüpler ve rahim arasındaki bağlantı kanalı mekanik olarak tıkanmaktadır. Gebelikten korunmak için ve hidrosalphenks nedeniyle gebe kalamayan hastalar için kullanılan bu yöntem kliniğimizde anestezi altında uygulanmakta, yarım saatlik bu operasyon sonrasında hastalarımız hiçbir şikayetleri olmadan normal yaşamlarına dönmektedir.
 
HİSTERESKOPİ AMELİYATLARI NASIL YAPILIR?
 
Ameliyat öncesinde sizi rahatlatmak ve gevşemenizi sağlamak için bazı ilaçlar verilebilir; ağrıyı kontrol etmek için genel veya lokal anestezi alabilirsiniz. Genel anestezi alırsanız işlem sırasında uyuyor olacaksınız.
 
Histeroskopi muayenehane veya ameliyathanede yapılabilir. Kanamanızın olmadığı bir dönem içinde yapılaması gerekir. İşlemi kolaylaştırmak için doktorunuz serviksinizi (rahim agzı) genişletecek bazı ilaçları işlem öncesinde verebilir veya özel aletler ile bunu yapabilir.
 
Öncelikle vagina içine bir spekulum yerleştirilir. Daha sonra histeroskop nazikçe içeriye doğru itilerek , serviksten geçirilip uterusun içine yerleştirilir. Uterusun içini görebilmek için sıvı medyumlar kullanılarak ,uterus şişirilir. Bu genişleme doktorunuzun rahimin iç yüzeyini görmesini ve değerlendirmesini  sağlar.  İşlem sırasında kullanılan sıvı miktarı dikkatle takip edilir. Eğer biyopsi veya başka bir işlem yapılacaksa diğer aletler  histeroskopun içinden yerleştirilerek kullanılır.
 
UYGULAMA SONRASI:
 
İşlemden kısa bir süre sonra eve gideceksiniz.  Eğer genel anestezi aldıysanız , etkisi geçene kadar birkaç saat  izlenmeniz gerekir. İşlemden sonraki birkaç gün boyunca hafif kanamalı bir akıntı ve kramp şeklinde kasık ağrısı olması normaldir.  Ağrınızı azaltmak için ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Eğer yoğun bir kanama , yüksek ateş veya şiddetli ağrınız olursa derhal doktorunuzu arayarak bilgi veriniz.