Laparoskopi

 LAPARASKOPİ K CERRAHİ NEDİR?
 
   Laparoskopi kadın hastalıklarında tanı amaçlı ve tedavi edici olarak yaygın kullanım alanına sahiptir. Laparoskopi  bir endoskopi türüdür ve basit anlamda hastanın karın boşluğuna kamera yardımıyla bakılmasıdır.  Bu sayede tüm genital organlar izlenilebilinir  ve gerekli tüm müdahaleler yapılabilir. 
 
LAPAROSKOPİK CERRAHİ ENDİKASYONLARI   (UYGULAMA SEBEPLERİ) NELERDİR?
 
 
Kısırlık tanı ve tedavisi
Endometriozis (çikolata kisti) tedavisi
Miyom tedavilerinde (rahim urları)
Tüp cerrahisi şeklinde tanımlanan,tüplere ait tıkanıklıkların açılmasında veya hasarlı tüpün çıkarılmasında 
Dış gebelik vakalarında
Sterilizasyon işlemlerinde ( gebelikten korunma amaçlı tüplerin bağlanması)
Over kistleri( Yumurtalık kistleri)
Histerektomi işlemlerinde(rahim alınması)
Pelvik problemler olarak bilinen rahim sarkması ve idrar kaçırma
 
Tedavilerinde uygulanmaktadır.
 
 
LAPAROSKOPİK AMELİYATLAR NASIL YAPILIR?
Laparoskopik cerrahi genel anestezi altında gerçekleştirilir. Göbek deliğinden 1cm lik  kesi yapılarak ,iğne yardımıyla karın boşluğu 3-4lt  CO2 (karbondioksit) gazı ile şişirilir. Ardından göbekten girilerek karın içerisine bir optik kamera(laparaskop) yerleştirilir. Bu optik sistem bir video sistemine bağlanır ve karın içerisindeki görüntü monitör ekranına yansıtılır. Bu ekrana bakılarak operasyon gerçekleştirilir . 
 
LAPAROSKOPİK AMELİYATLARIN AVANTAJLARI NELERDİR?
 
Bu tekniğin klasik açık cerrahiye göre pek çok avantajı vardır. Bundan dolayı tüm branşlarda açık ameliyatların yerine Laparoskoik veya endoskopik tekniklere bırakmaktadır.
1- Operasyonlar geniş kesi  yapılmadan yani karın açılmadan geçekleşmektedir.ciltte geniş ameliyat izi olmaz. Göbek içinden ve kasık bölgesinden açılan  üç küçük delikten bütün işlemler yapılmaktadır. Ciltte estetik açıdan rahatsız eden iz bırakmaz. 
2- Hastanede kalma süresinin kısa olması ; 
3- Ameliyat sonrası daha az ağrı ve hızlı iyileşme süreci vardır.
4- Laparoskoi sonrasında karın içerisinde operasyona bağlı yapışıklıklar daha az olmaktadır özellikle çocuk sahibi olmayı düşünen anne adaylarına öncelikli olarak Laparoskoi önerilmelidir. Bazı açık ameliyatlar sonrası tüplerde oluşan yapışıklığa bağlı olarak tıkanıklıklar meydana gelebilir
 
UYGULAMA SONRASI ;
İyileşme süreci bir haftayı bulmaktadır, bu süreçte bulantı , kesi yerlerinde ağrı, omuza ve sırta vuran ağrılar oluşabilir, hasta genel anestezi etkisinin geçmesi ardından aynı gün taburcu edilinebilinir.
 
Tüm Laparoskoik ameliyatlar Smyrna Tüp Bebek merkezi ekibi tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir.