Kısırlık Tedavisinde Endoskopik Cerrahi

            Kadınlarda operasyon gerektirebilecek bazı hastalıklar, son yıllarda büyük gelişim sağlanan endoskopik yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Endoskopik cerrahinin hastaya sağladığı birçok avantaj vardır. Bunlar; hastaların operasyon sonrası hızlı bir şekilde iyileşmeleri, hastanede yatış süresinin daha kısa olması, hastanın ameliyat sonrası hissettiği ağrının daha az olması, işe geri dönüş zamanının kısa olması ve karına büyük bir kesi yapılmaması nedeniyle daha kozmetik sonuçlara sahip olmasıdır. 
         Kadın hastalıkları alanında uygulanan iki temel endoskopi yöntemi laparoskopi ve histeroskopidir.     
            Karın içerisinin bir kamera yardımıyla gözlenmesi olan laparoskopi operasyonu son yıllarda inanılmaz gelişim kaydetmiştir. Artık açık ameliyat ile yapılan her türlü kadın hastalıkları ile ilgili ameliyatlar laparoskopi yardımıyla yapılabilmektedir.  Laparoskopi en sık olarak, gebe kalmada güçlük çeken infertil hastaların takip ve tedavileri esnasında gebe kalmalarına engel olacak bir problemin var olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılır. Yumurtalık kisti, rahim urları (miyom), dış gebelik, rahim sarkıklığı, rahimin alınması, yumurtalıkların alınması vs.. gibi pek çok ameliyat  laparoskopi ile gerçekleştirilebilmektedir. 
         Rahim içerisinin kamera yardımıyla gözlenmesi olan histeroskopi işlemi ile, rahim içerisinde polip, ur, rahimi ikiye bölen zar vs.. gibi hastalıklar tedavi edilebilmektedir. Düzensiz adet kanamaları olan hastalara da uygulanabilen bu yöntem ile rahim içerisinde anormal bir durumun olup olmadığı anında görülebilmekte ve gerekirse tedavisi de aynı anda yapılabilmektedir. Özellikle tüp bebek tedavisi öncesi yoğun uğraşların boşa gitmemesi açısından rahim içerisinde gebeliğin tutunmasını engelleyebilecek herhangi bir durumun olup olmadığı yine yapılan bir histeroskopi ile anlaşılabilmektedir.
En son teknolojik donanıma ve son derece deneyimli bir ekibe sahip olan merkezimizde gerek laparoskopi gerekse histeroskopi yaygın olarak yapılmaktadır. SMYRNA ART ileri  endoskopik cerrahi girişimler için en son teknolojik imkanlara sahiptir ve tüm laparoskopik ve histeroskopik operasyonlar başarıyla gerçekleştirilmektedir.
         Hasta cerrahi müdahale biriminde ameliyat olurken, hastanın yakını da toplantı odasındaki plazma tv'den ameliyat görüntüsünü izleyebilmektedir.
         Şeffaflık ilkesi doğrultusunda hastalar ve yakınları operasyonlar ile ilgili çalışmaları anında izleme olanağına sahiptir. Bu, SMYRNA ART hastalarına tanınan çok önemli bir ayrıcalıktır.