Gental Hijyen

GENİTAL HİJYENİ KORUMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
 
Kadın genital sistemi cinsel yolla bulaşan bakterilere sürekli direnç gösterir. Fakat genital organların kalın bağırsakla yakın komşu olması buradaki bakterilerin de vajinaya bulaşmasına neden olur.
Genital sistemin idrar yolu ile yakın komşu olması bu bölgedeki bakterilerin mesaneye geçmesini kolaylaştırır.
Normal şartlarda vajinanın mükemmel savunma mekanizması bakterilerin genital bölgede ve idrar yollarında enfeksiyon yapmasını engeller.
Her ay gerçekleşen adet kanaması içerdiği proteinler nedeniyle bakteriler çoğalması için çok uygun bir ortam oluşturur ve bu nedenle kadınlarda enfeksiyonlar en sık adet döneminde ortaya çıkar.
 
VAJİNANIN DOSTU: LAKTOBASİLLER
 
Vajinanın diğer organlara göre en önemli farklılıklarından biri bölgenin zararlı bakterilere karşı savunmasında bizzat kendi bakterilerin görev almasıdır. Laktobasil adı verilen ve asit ortamda üreme özelliği olan bakteriler vajinanın içinde enfeksiyon yapabilecek diğer bakterilerin çoğalmasına engel olur.
Herhangi bir nedenle laktobasiller azaldığında (enfeksiyon yapıcı bakterilerin vajinayı işgal ederek laktobasillere üstün gelmesi) vajinanın asit ortamı bozulur ve vajinada enfeksiyon kolaylaşır.
Herhangi bir nedenle vajinanın asit ortamı azaldığında (vajinaya uygun olmayan kimyasal maddelerin girmesi, östrojen üretiminin azalması nedeniyle glikojen depoların azalması) laktobasiller azalır ve vajinada enfeksiyon kolaylaşır.
 
GENİTAL HİJYENİ KORUMANIN YOLLARI
 
Madde 1
Vajen içini yıkamayın.
Vajina kendini sürekli yenileyen bir organdır. Bu nedenle vajinanın içine bazı maddelerin sokularak 'temizlik' yapılmaya çalışılması vajinada laktobasil/asit ortamının zarar görmesine neden olabilir. Dış genital bölgenizi temizlememizde bir sakınca yoktur.
 
Madde 2
Tuvalet sonrası temizlikte temizliğin önden arkaya (vajinadan anüse doğru yapılması) çok önemlidir.
 
Madde 3
Genital bölge kuru olmalıdır. İç çamaşırınızı günlük değiştirmek, naylon yerine pamuklu iç çamaşırı tercih etmek, dar pantolon, çorap ve iç çamaşırı kullanmamakla bunu sağlayabilirsiniz.
 
Madde 4
İdrar yapma ihtiyacı ortaya çıktığında ertelenmemelidir.
 
Madde 5
Tam hazır olunmadan (yeterli kayganlık oluşmadan) ilişkiye girilmemelidir. Gerekirse doktor önerisine göre kayganlaştırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.
 
Madde 6
Adet kanaması döneminde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Vajinal tamponların kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tamponun sık değiştirilmesidir.
Vajinal tamponlar uygun kullanıldıklarında vajinanın doğal ortamını bozmaz. Ancak uzun süre vajina içinde kaldığında bu tamponlar vajinit sorununun bir yana, hayatı tehdit eden enfeksiyonlara bile neden olabilirler.
 
Madde 7
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından risk altında olan biriyle cinsel ilişkiye girdiğinizde eşinizin prezervatif kullanmasını istemek en doğal hakkınızdır. Unutmayın cinsel yolla bulaşan hastalıklar erkekten kadına daha çok bulaşırlar.
 
Madde 8
Ağda ve jilet genital kılların giderilmesinde oldukça etkilidir. Lakin bu iki yöntem köklerin enfeksiyonunu kolaylaştırır ve genital bölgenin daha kolay tahriş olmasına neden olur.
 
Madde 9
Tuvalette dikkat edilmesi gerekenler;
Klozet kapağının üzerine serilen tek kullanımlık kağıtlar ülkemizde de giderek yaygınlaşmakta ve hatta büyük marketlerde bu kağıtlar herkesin cebinde taşıması için uygun bir şekilde paketlenmiş olarak satılmaktadır. Bu kağıtları mutlaka kullanmalısınız.
 
Madde 10
Her kadın düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçmelidir.