Kadınlarda İdrar Kaçırma (inkontinans) Rahatsızlığı ve Tedavi Yöntemleri

 Kadınların idrar kaçırma probleminin kişide depresyona kadar varan olumsuz sonuçlara neden olan sosyal bir problem olduğunu belirterek, bu rahatsızlığın çözümü olduğunu ve genel olarak 3 çeşit idrar kaçırma problemi ile karşılaştıklarını ifade etti. Bunların, mesane kontrolünün kaybolarak istem dışı (farkına varmadan) ; mesanenin aşırı uyarılması sonucu farkına vararak ancak idrara yetişememe tarzında ve üçüncü tipinde öksürmek, gülmek, hareket etmek gibi karın için basıncın aniden arttığı durumlarda oluştuğunu belirtti.   Erişkin yaşta inkontinansın, kadınlarda erkeklere nazaran daha sık gözlendiğini,  hastaların hayat kalitesini ciddi oranda bozabilen, şahsın kendisine olan güvenini ve davranış kalıplarını etkilediğini söyleyen Dr.Ersin Bal idrar kaçırma problemi olan hastaların mutlaka üroloji uzmanına başvurması gerektiğinin altını çizdi. 
 
   Bağ dokusu genetik olarak zayıf ve sarkmaya eğilimli kadınlarda, kronik solunum yolu hastalıkları, zor doğum, aşırı şişmanlık, menopoz ve kronik kabızlık gibi problemlerin idrar kaçırma nedeni olabileceklerini belirtti. 45 yaşın üzerindeki kadınların bu sorunu daha sık yaşamakta olduğunu ve tedavi yöntemlerinden habersiz hayatını sürdürdüğünü" belirtti.
 
 
İlaç tedavisi, botoks enjeksiyonu kimlere uygulanır?
 
  İdrar kaçırma rahatsızlığının tedavi yöntemleri konusunda bilgi veren Dr. BAL: "Mesanenin gereğinden fazla kasılmasına ve buna bağlı olarak sık sık idrar yapma isteği ile oluşan ve bazen de tuvalete yetişemeden idrar kaçırma ile sonuçlanan bir sorun varsa ilaç tedavisi etkili olabilmektedir. Yan etki olarak idrara çıkmayı zorlaştırabilir, öksürük, boğazda kuruma yapabilir ama ilacın kesilmesiyle yan etkiler ortadan kalkar. İlaçların fayda etmediği daha zor olgularda kullanılabilecek diğer bir yöntem ise, idrar kesesi kasının içine botoks enjekte edilmesidir. 7-8 ay etkisini sürdüren bu yöntem, kesin değil geçici bir çözümdür. Egzersiz de bir diğer yöntemdir. Pelvis taban kaslarına yönelik egzersizler yapılmaktadır. Bu tedavi refleks olarak mesanedeki düz kas kasılmalarını da ortadan kaldırabilmektedir. Geçici bir tedavi yöntemidir."dedi.
 
 
Askı sistemleri (TOT, Mini Mesh) nasıl ve kimlere uygulanır?
 
    Öksürmek, gülmek, hareket etmek gibi ani hareketler esnasında olan idrar kaçırma durumunda cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. 20 dakika süren uygulaması oldukça kolay bu işlem sırasında cerrah band şeklindeki polipropilen meşi üretranın altına yerleştirir. Bu band, bir hamak gibi davranır ve günlük yaşam aktivitileri sırasında oluşan sızıntıları önlemek için üretraya baskı yapar.  İşlem tamamen vagina içinden gerçekleştirilmekte, dikiş bulunmamaktadır.
 
                                                                                 ÜROLOJİ UZMANI
                                                                                    DR. ERSİN BAL